Zaznacz stronę

Ile kosztuje pogrzeb we Wrocławiu?

utworzone przez | gru 7, 2021

Koszt pogrzebu to jedna z ważniejszych kwestii dotyczących pochówku zmarłego. Osoby będące w żałobie po stracie bliskiego i stojące przed koniecznością pożegnania go po raz ostatni, często dopiero w trakcie załatwiania formalności dowiadują się, jakie środki finansowe są potrzebne na organizację ceremonii.

To, ile kosztuje pogrzeb we Wrocławiu, zależne jest od rozmaitych czynników. Z pewnością całkowity wydatek wynosić będzie ostatecznie nie mniej niż 5000 zł, jednak nie sposób podać tu dokładnej kwoty. Na sumę tę wpływa wiele elementów – duże znaczenie ma choćby forma pochówku. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny pogrzeb, wówczas musimy zapłacić za trumnę. W zależności od zastosowanego materiału jej koszt waha się od 800 do nawet 4000 zł. W przypadku pochówku kremacyjnego zakup urny jest znacznie niższy i wynosi średnio 300-400 zł.

Kolejne wydatki związane z pogrzebem to transport i przechowanie ciała (ok. 200-400 zł) oraz przygotowanie zwłok do pochówku – standardowo jest to mycie, czesanie, golenie, makijaż i ubieranie (ok. 300-400 zł). Jeśli w grę wchodzi tanatoplastyka z zakrywaniem blizn czy rekonstrukcją ciała, wówczas cena wzrasta.

Ważną częścią kosztów pogrzebu jest organizacja uroczystości w kościele, domu pogrzebowym i na cmentarzu. Przewożenie trumny, wykopanie grobu, składanie zwłok i zasypani mogiły to wydatek rzędu 1500-2500 zł. Koszt kremacji wynosi z kolei około 500-800 zł. Ponadto trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty za usługę osobie duchownej bądź mistrzowi ceremonii świeckiej.

Kompleksowe usługi pogrzebowe we Wrocławiu

Spore znaczenie ma oczywiście szczegółowy zakres usług, na skorzystanie z których decydują się bliscy zmarłego. Poza wymienionymi wcześniej czynnościami, jak przechowanie i przygotowanie zwłok, koszt pogrzebu zwiększa się o cenę oprawy ceremonii. Chodzi tu o rodzaj i ilość kwiatów, wybrane elementy dekoracyjne, usługę foto-wideo, oprawę muzyczną, a także transport gości pogrzebowych i umieszczenie nekrologu w prasie.

Gdy analizujemy, ile kosztuje pogrzeb na terenie Wrocławia, trzeba pamiętać, że ogromną rolę odgrywa tu fakt, czy rodzina posiada już miejsce na cmentarzu. Jeżeli nie, wówczas dojdą kolejne wydatki i koszt pogrzebu wzrośnie aż o kilka tysięcy złotych. Kwota ta obejmie wykupienie kwatery, przygotowanie grobu oraz postawienie pomnika.